ZAPROSZENIE NA WEBINAR: "Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa"

dodano / aktualizacja: 7 miesięcy temu 18.06.2021
A A A PDF    

Podziel się linkiem ze znajomym.

Regionalny Punkt Kontaktowy PR UE w Gdańsku w imieniu organizatorów serdecznie zaprasza do udziału w webinarze „Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa”, który odbędzie się 29 czerwca (wtorek) w godz. 10.00 - 12.00.

Otwarta nauka jest priorytetem politycznym Komisji Europejskiej (KE) w programie Horyzont Europa, ponieważ poprawia jakość, wydajność i elastyczność badań. Ma ona na celu lepsze rozpowszechnianie i wykorzystywanie wyników badań naukowych i innowacji oraz wsparcie aktywnego zaangażowania społeczeństwa. Kierując się zasadą „otwarte w największym możliwym zakresie, zamknięte tylko w tym koniecznym”, zdecydowano o wprowadzeniu obowiązkowego planu zarządzania danymi, który zapewni zgodność danych badawczych z zasadami FAIR (od angielskich słów: findable, accessible, interoperable, reusable). KE nadal planuje wykorzystywać europejską chmurę dla otwartej nauki, ale postanowiła również o utworzeniu platformy Open Research Europe.

Organizator spotkania: Biuro NCBR w Brukseli działające w partnerstwie z Business & Science Poland.

W spotkaniu udział weźmie Pani Aleksandra Hebda, ekspert Wydziału Nauki i Społeczeństwa Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji KE, która przedstawi założenia otwartej nauki w programie Horyzont Europa oraz platformę Open Research Europe. Pani dr Aneta Pazik-Aybar z Narodowego Centrum Nauki oraz Pan dr hab. inż. Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przedstawią założenia nowego partnerstwa europejskiego: European Open Science Cloud. Następnie podczas panelu, w którym udział wezmą Pani profesor UZ, dr hab. inż. Anna Bazan-Krzywoszańska z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Pani profesor UM, dr n. o zdrowiu Dorota Kilańska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Pan Jakub Szprot z Platformy Otwartej Nauki w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) porozmawiamy o dotychczasowych doświadczeniach Polski w kontekście projektów z zakresu otwartej nauki. Spotkanie poprowadzi Pani Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli - Business & Science Poland.

Na koniec spotkania przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi.

Zapraszamy wszystkich przedstawicieli nauki i biznesu do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Agenda spotkania.

Rejestracja jest dostępna na stronie.

najbliższe wydarzenia
  • Brak wydarzeń