Artykuł sponsorowany

Czy każde znamię na ciele można usunąć?

Czy każde znamię na ciele można usunąć?

Usuwanie znamion to coraz bardziej popularna procedura medyczna, szczególnie wśród osób dbających o swój wygląd i zdrowie. Znamię może być nie tylko defektem kosmetycznym, ale także potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia. Wiele osób zastanawia się, czy każde znamię można usunąć i jakie są metody usuwania znamion.

Różne rodzaje znamion

Znamię to zmiana skórna, która może mieć różne kształty, rozmiary i kolory. Istnieje wiele rodzajów znamion, które można podzielić na kilka grup.

  • Znamię naczyniowe to zmiana skórna spowodowana poszerzeniem naczyń krwionośnych, zwykle o czerwonym lub fioletowym kolorze.

  • Znamię melanocytowe to zmiana barwnikowa skóry, która może być wrodzona lub nabyta w trakcie życia. Znamię brodawkowate to zmiana skórna o nierównym powierzchni, często występująca u osób starszych.

  • Znamię soczewicowate to gładka, okrągła zmiana barwnikowa o brązowym kolorze. 

Kiedy warto usunąć znamię?

Usuwanie znamion jest zalecane w przypadku podejrzeń o ich złagodzenie lub złośliwość. Zmiany skórne, które mogą zwiastować nowotwór skóry, to te, które szybko rosną, zmieniają kształt, kolor, są nierówne lub krwawią. W takich przypadkach warto skonsultować się z dermatologiem lub chirurgiem onkologicznym. Usuwanie znamion może być również wskazane ze względów estetycznych, jeśli znamię przeszkadza pacjentowi lub znajduje się w miejscu narażonym na uszkodzenia mechaniczne.

Metody usuwania znamion

Istnieje kilka metod usuwania znamion, a wybór odpowiedniej metody zależy od rodzaju znamię oraz jego lokalizacji na ciele. Najbardziej popularną metodą jest chirurgiczne wycięcie zmiany skórnej wraz z marginesem zdrowej tkanki. Ta metoda jest szczególnie polecana w przypadku podejrzeń o złośliwość znamię. Inne metody to laseroterapia, elektrokoagulacja (usuwanie zmiany za pomocą prądu elektrycznego) oraz krioterapia (zamrażanie zmiany za pomocą ciekłego azotu). 

Możliwe powikłania i przeciwwskazania

Warto pamiętać, że każda procedura medyczna niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. W przypadku usuwania znamion mogą to być blizny, infekcje, krwawienia czy reakcje alergiczne na znieczulenie. Dlatego przed podjęciem decyzji o usunięciu znamię warto skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeanalizować ryzyko oraz korzyści wynikające z zabiegu. Niektóre znamię mogą być przeciwwskazane do usunięcia, na przykład te o bardzo dużym rozmiarze lub znajdujące się w newralgicznych miejscach ciała, takich jak twarz czy dłonie.