Artykuł sponsorowany

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to coraz popularniejsze rozwiązanie pozwalające na pozyskiwanie energii ze słońca. W Polsce liczba instalacji rośnie z roku na rok, a właściciele domów i przedsiębiorstwa zyskują nie tylko oszczędności, ale także korzyści dla środowiska. Aby jednak cieszyć się efektywnym działaniem paneli, należy zadbać o ich prawidłowe utrzymanie.

Jak często czyścić powierzchnię paneli?

Czyste panele fotowoltaiczne to podstawa ich efektywnego działania. Zanieczyszczenia na powierzchni modułów mogą powodować spadek wydajności nawet o kilkanaście procent. Dlatego zaleca się regularne czyszczenie paneli, co najmniej raz w roku, najlepiej wiosną lub jesienią. W przypadku instalacji znajdujących się w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, takich jak tereny przemysłowe czy rolnicze, czyszczenie może być konieczne nawet kilka razy w roku.

Wybór odpowiednich środków do czyszczenia paneli fotowoltaicznych jest kluczowy dla zachowania ich sprawności. Panele fotowoltaiczne jinko, jak i inne marki, wymagają delikatnego podejścia – nie należy używać agresywnych detergentów ani twardych szczotek, które mogą uszkodzić powierzchnię modułów. Najlepiej sprawdzą się miękkie ściereczki lub gąbki oraz specjalistyczne płyny do czyszczenia paneli, dostępne w sklepach z artykułami dla instalatorów.

Jak dbać o otoczenie paneli?

Oprócz samej powierzchni modułów, ważne jest również utrzymanie otoczenia paneli fotowoltaicznych w odpowiednim stanie. Należy regularnie sprawdzać stan mocowań i konstrukcji nośnych, aby upewnić się, że są one stabilne i nie uległy uszkodzeniu. Ponadto warto kontrolować roślinność wokół instalacji – zbyt wysokie drzewa czy krzewy mogą rzucać cień na panele, obniżając ich efektywność. W takim przypadku konieczne może być przycięcie roślin lub przeniesienie paneli w inne miejsce.

Choć wiele czynności związanych z utrzymaniem paneli fotowoltaicznych można wykonać samodzielnie, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów. Firmy specjalizujące się w serwisowaniu instalacji fotowoltaicznych dysponują odpowiednim sprzętem oraz wiedzą, dzięki którym mogą szybko i skutecznie oczyścić panele oraz sprawdzić stan całej instalacji. Regularne przeglądy wykonane przez specjalistów pomogą wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie i zapewnią długotrwałe, efektywne działanie paneli fotowoltaicznych.