Artykuł sponsorowany

Oprawa awaryjna - niezbędny element każdego budynku

Oprawa awaryjna - niezbędny element każdego budynku

Bezpieczeństwo w budynkach użyteczności publicznej oraz prywatnych obiektach przemysłowych to kwestia, która nie może być lekceważona. W sytuacjach awaryjnych, takich jak pożar czy awaria energetyczna, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła, aby umożliwić ewakuację osób przebywających w danym miejscu. Oprawa awaryjna to urządzenie, które spełnia te wymagania i jest niezbędnym elementem każdego budynku.

Działanie i rodzaje opraw awaryjnych

Oprawy awaryjne to specjalne źródła światła, które włączają się automatycznie w przypadku zaniku napięcia w sieci energetycznej. Działają one na zasadzie akumulatorów, które są na bieżąco ładowane podczas normalnego funkcjonowania instalacji elektrycznej. W razie potrzeby oprawy awaryjne są w stanie świecić przez określony czas, zwykle od 30 minut do nawet 3 godzin, co pozwala na sprawne przeprowadzenie ewakuacji oraz interwencję służb ratowniczych.

Na rynku dostępne są różne rodzaje opraw awaryjnych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb danego obiektu. Najpopularniejsze to oprawy ewakuacyjne, które wskazują drogę do wyjść ewakuacyjnych oraz oznaczają miejsca, w których znajdują się gaśnice czy hydranty. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na oprawy antypanikowe, które zapewniają oświetlenie awaryjne na dużych powierzchniach, takich jak hale czy korytarze. Istnieją także oprawy awaryjne dedykowane dla obiektów o specjalnych wymaganiach, np. szpitali czy zakładów przemysłowych.

Wymagania prawne dotyczące opraw awaryjnych i zalecenia montażowe

W Polsce oprawy awaryjne są wymagane przez przepisy prawa budowlanego oraz normy techniczne. Zgodnie z tymi regulacjami, każdy budynek użyteczności publicznej lub obiekt przemysłowy musi być wyposażony w odpowiednią ilość opraw awaryjnych, które zapewnią bezpieczną ewakuację osób oraz umożliwią interwencję służb ratowniczych. W przypadku niezastosowania się do tych wymagań, właściciel obiektu może zostać ukarany grzywną lub nawet pozbawieniem wolności.

Przy wyborze opraw awaryjnych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. 

  • Należy zdecydować się na produkty renomowanych producentów, które gwarantują wysoką jakość i niezawodność. 

  • Ważne jest, aby oprawy były kompatybilne z istniejącym systemem oświetlenia oraz spełniały wymagania prawne. 

  • Montaż opraw awaryjnych powinien być wykonany przez wykwalifikowaną ekipę instalatorów, którzy zapewnią prawidłowe działanie urządzeń oraz ich bezpieczne użytkowanie.