Artykuł sponsorowany

Rodzaje dozowników laboratoryjnych

Rodzaje dozowników laboratoryjnych

Dozowniki laboratoryjne to niezbędne narzędzia stosowane w laboratoriach na całym świecie, które umożliwiają precyzyjne dozowanie cieczy o różnych lepkościach. W zależności od potrzeb i rodzaju wykonywanych eksperymentów, można wybrać spośród różnych typów dozowników laboratoryjnych. W poniższym artykule przedstawiamy trzy popularne rodzaje dozowników oraz ich zastosowania. 

Dozowniki objętościowe (pistoletowe) 

Dozowniki objętościowe, zwane również pistoletowymi, są jednym z najczęściej stosowanych narzędzi w laboratoriach chemicznych, biologicznych czy farmaceutycznych. Dzięki swojej konstrukcji opartej na zasadzie tłoka, umożliwiają precyzyjne dozowanie niewielkich ilości cieczy, co jest szczególnie ważne w przypadku reagentów o wysokim stężeniu lub substancji kosztownych. Dozowniki objętościowe pozwalają na regulację objętości cieczy za pomocą pokrętła, co gwarantuje wysoką powtarzalność wyników. Świetnej jakości dozowniki laboratoryjne w Katowicach możesz kupić w sklepie Odczynniki. 

Dozowniki butelkowe 

Dozowniki butelkowe są niezwykle przydatne w przypadku dozowania większych ilości cieczy, zwłaszcza tych o niższej lepkości. Są one montowane bezpośrednio na butelkach z substancją, co eliminuje potrzebę przekładania cieczy do innego naczynia i minimalizuje ryzyko kontaminacji. Dozowniki butelkowe są wyposażone w system kalibracji, który pozwala na precyzyjne dostosowanie objętości dozowanej cieczy. Dzięki swojej konstrukcji, umożliwiają również łatwe dozowanie substancji o właściwościach korodujących lub lotnych, ponieważ ciecz nie ma kontaktu z powietrzem. Warto dodać, że dozowniki butelkowe są często stosowane w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym. 

Dozowniki perystaltyczne 

Dozowniki perystaltyczne to zaawansowane urządzenia, które wykorzystują zasadę perystaltyki do transportu cieczy przez specjalne elastyczne przewody. Dzięki temu rozwiązaniu, substancje dozowane nie mają kontaktu z elementami mechanicznymi dozownika, co minimalizuje ryzyko kontaminacji oraz uszkodzenia urządzenia przez agresywne chemikalia. Dozowniki perystaltyczne cechują się wysoką precyzją oraz możliwością pracy ciągłej, co sprawia, że są idealne do zastosowań przemysłowych, takich jak procesy biotechnologiczne, produkcja leków czy analiza próbek wodnych. Ponadto, umożliwiają dozowanie substancji o różnych lepkościach, a także zawierających cząstki stałe, co czyni je uniwersalnym narzędziem w laboratorium.